Echipa noastră a remizat, scor 1-1, cu CS Minaur Baia Mare și încheiem anul 2022 pe loc de Play-off, cu 27 de puncte. Partida s-a jucat sâmbătă, 3 decembrie, de la ora 11, pe Stadionul Municipal Dej.

Meciul a contat pentru a 16-a etapă din Liga 2, ultima din acest an. Oaspeții – rămași în inferioritate numerică încă din minutul 2 (Chinde fiind eliminat) – au deschis scorul prin Sergiu Ciocan (‘11), acesta fiind rezultatul cu care s-a intrat la vestiare. La patru minute după reluare, în urma unui corner executat de pe partea stângă de Cocian, Cristian CHIRA a egalat cu o lovitură de cap. În prelungirile jocului de pe Municipal, Daniel Pop a văzut al doilea cartonaș galben, pentru proteste, și a fost eliminat.

În urma acestui rezultat, echipa noastră încheie anul 2022 pe locul 5 (poziție de Play-off), cu 27 de puncte (7 victorii, 6 egaluri, 3 înfrângeri). Anul viitor, în ultimele trei etape din sezonul regular, vom întâlni Ripensia Timișoara (D), Metaloglobus București (A) și CSM Slatina (D).

👉🏻 39. RAILEAN – 20. GÎȚ (‘46 ROȘ), 5. KEREKI, 21. D. POP, 4. BUTA (‘46 ROȘ), 15. BURDEȚ, 6. CĂTINEAN (C) (‘67 FRĂSINEANU), 13. CHIRA (‘77 AN. POP), 18. FULGA (‘32 MAFTEI), 11. AL. POP, 17. COCIAN. Rezerve neutilizate: 12. CHINDRIȘ, 14. MILITARU, 95. GREU, 16. CĂLUGĂR.

Mai multe FOTOGRAFII și IMAGINI VIDEO pe contul nostru de Instagram @fc_unireadej_oficial